Zgłoś awarię

Chcesz zgłosić awarię?

WYPEŁNIJ FORMULARZ

Promocja na luty

! Czujka czadu gratis !

Do każdego systemu alarmowego zakupionego w lutym gratis dokładamy czujkę czadu.

Każdego roku w wyniku zatruć CO ginie kilkadziesiąt osób, natomiast kilkaset trafia do szpitala. Często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich instalacji i urządzeń grzewczych np. niesprawny piecyk gazowy, wady konstrukcyjne lub brak drożności przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych wynikające z braku ich odpowiedniej konserwacji. Najczęstszymi objawami zatrucia tlenkiem węgla są bóle głowy, mdłości, osłabienie mięśni, a nawet utrata przytomności i zatrzymanie akcji serca.

 

Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Wydziela się w wyniku niepełnego spalenia paliwa w urządzeniu grzewczym (kotle, kominku, podgrzewaczu wody z otwartą komorą spalania), tak się dzieje wtedy, gdy do paleniska dopływa bardzo mała ilość bogatego w tlen powietrza. Jednak gdy tlenu jest pod dostatkiem – powstaje dwutlenek węgla, a paliwo spala się całkowicie. Brak dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie może być spowodowane zanieczyszczeniem, zużyciem lub złą regulacją palnika gazowego, a także z przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni.

 

Na zatrucie tlenkiem węgla narażeni są mieszkańcy domów i mieszkań, w których korzysta się z tradycyjnych kotłów węglowych, piecyków gazowych z otwartą komorą spalania czy kominków, oraz w których znajdują są wspólne piony wentylacyjne.

Nasze czujki nie tylko sygnalizują wykrycie tlenku węgla, ale także powodują powiadomienie wskazanych osób i służb o wystąpieniu zagrożenia.